Chemioterapia – ciemna strona tej formy leczenia

www.desig-n.pl

Nie ulega wątpliwości, że chemioterapia to jedna z najczęstszych metod leczenia wszelkiego rodzaju zmian nowotworowych. Jej skuteczność pozostawia wiele do życzenia, jednak nie ulega wątpliwości, że daje dobre rezultaty.

Jednak mimo statystyk i zapewnień lekarzy nadal budzi ogromny lęk wśród pacjentów, a także ich bliskich. Wynika to z ogólnie występujących skutków ubocznych, które są wręcz koszmarnym doświadczeniem.

Należy jednak podkreślić, że współczesne metody zostały zmodyfikowane do tego stopnia, że większość pacjentów nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Poza jedynym ogólnym osłabieniem.

Wszechobecna obawa o wypadaniu włosów, też nie jest jednoznaczna, bowiem pojawia się wiele metod, które nie wpływają niekorzystnie na cebulki włosowe. Dlatego warto podkreślić, że te wszystkie obawy nie powinny być czynnikiem prowokującym do odroczenia, czy też rezygnacji z leczenia.

Tym bardziej, że nawet, gdy owe niedogodności wystąpią, można włączyć dodatkowe leczenie farmakologiczne niwelujące występowanie skutków ubocznych.