Od transportu do sportu

Kajakarstwo narodziło się niezależnie w różnych miejscach świata, a jego początki datuje się nawet na 6000 lat wstecz. Najpierw było odpowiedzią na zapotrzebowanie prostych społeczności.

Służyło jako forma transportu, sprzęt do połowu ryb i handlu. Dopiero później odkryto, że może być też rozrywką samą w sobie.

Kajak jest wąską łodzią, napędzaną za pomocą wiosła o dwóch piórach, może być jedno lub wieloosobowy. W zależności od długości i budowy kajaków wyróżnia się turystyczne, sportowe, górskie i wiele innych.

Osobną kategorię stanowią kanadyjki – napędzane wiosłem o jednym piórze i zdecydowanie szersze od kajaków. Można pływać na nich, w pozycji podpartej na jednym kolanie.

Wypoczynek na kajaku różni się w zależności od miejsca i celu, w jakim się odbywa. Może to być wysiłkowy sport, w którym bardzo intensywnie wykorzystuje się mięśnie ramion i pleców.

Istnieje też możliwość pływania kajakiem po jeziorze, z rodziną, w ramach wakacyjnego wypoczynku. Sprzęt można wypożyczyć w okolicy każdego większego jeziora, nie trzeba w niego inwestować.