Przemysł odzieżowy w Bangladeszu

tunika xxl bluzy z kapturem

Bangladesz znajduje się w czołówce państw eksportujących odzież. Przemysł tekstylny w Bangadeszu stanowi ponad 70 % wyrobów eksportowanych.

W zakładach odzieżowych zatrudnienie znajduje ponad 4 miliony pracowników, z czego większość to kobiety. To powoduje, że przemysł odzieżowy ma ogromne znaczenie dla gospodarki tego kraju.

Co sprawia, że tak wiele ubrań szyje się w Bangladeszu? Kraj ten charakteryzuje się bardzo tanią siłą roboczą, dzięki czemu może być liderem w światowym przemyśle odzieżowym. Zakłady z branży odzieżowej koncentrują się wokół stolicy Bangladeszu – Dhaki.

www.ihwc2010.com

Za największego eksportera uchodzi firma Youngone Holdings z Korei Południowej, która dysponuje prawie 20 fabrykami i daje zatrudnienie ponad 60 tysiącom osób. Z kolei najistotniejszym odbiorcą ubrań z bangladeskich zakładów jest popularna sieć sklepów odzieżowych H&M.

Szacuje się że w 2012 roku zamówiona odzież osiągnęła wartość ponad 1 miliarda euro. Dużym problemem przemysłu odzieżowego w Bangladeszu są niskie płace oraz nienormowany czas pracy.