W jakim wieku dziecko może zacząć korzystać z przyczepki rowerowej?

Rodzice, którzy aktywnie spędzali czas przed narodzinami dziecka, nie chcą tego zmieniać, gdy pociecha jest już na świecie. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nich zastanawia się, w jakim wieku dziecko może korzystać z przyczepki rowerowej, tak aby znowu mogli urządzać wycieczki rowerowe, jednak teraz w powiększonym gronie. Prawda jest taka, że nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Każda przyczepka jest inna, każdy producent rekomenduje inny wiek dziecka, a do tego jeszcze każdy rodzic i każde dziecko jest inne.

Nie mniej warto dokładnie to przemyśleć i dobrać do swoich potrzeb.

Odpowiednio przygotowana

Przede wszystkim, jeśli chcemy wozić w przyczepce rowerowej już kilkutygodniowe dziecko, to niezwykle ważne jest to, aby była ona do tego odpowiednio przygotowana. To oznacza, że powinna mieć specjalny hamak, w którym umieścimy dziecko i zapniemy, mając pewność, że nic się nie stanie w czasie jazdy. Dodatkowo taka przyczepka rowerowa powinna mieć amortyzację, tak aby dziecko podczas jazdy było poddane jak najmniejszym wstrząsom.

Dlatego też warto popatrzeć na takie przyczepki i zobaczyć, co na ich temat piszą producenci. O ile jednak faktycznie możemy wozić nawet kilkutygodniowe dziecko, to jednak większość z nich zaleca poczekać do momentu, aż dziecko skończy przynajmniej kilka miesięcy, kiedy to jego ciało jest już stabilniejsze i silniejsze.

Jeszcze później

Możemy się także spotkać z opiniami, że dziecko w przyczepce rowerowej powinno podróżować dopiero wówczas, gdy potrafi samo stabilnie siedzieć, a czasami nawet i chodzić. To oznacza, że w niektórych przypadkach zalecane jest, aby dziecko zaczęło w takiej przyczepce rowerowej jeździć dopiero, gdy ukończy 1,5 roku.

Oczywiście ogromne znaczenie w tym wszystkim będzie miało również to, jak długo ma trwać taka wyprawa i w jakim terenie. Jednak ważne jest to, aby przyczepka zawsze była dopasowana do wieku dziecka i naszych potrzeb. Warto także obserwować dziecko podczas jazdy w takiej przyczepce. Czy jest zadowolone, czy czuje się komfortowo, czy jest mu wygodnie i przede wszystkim czy jest bezpieczne.

Tak naprawdę ilu rodziców i producentów, tyle różnych opinii. Dlatego warto zebrać jak najwięcej informacji o przyczepce, którą posiadamy i na tej podstawie, znając swoje dziecko, zdecydować czy to już czas na takie wyprawy, czy jeszcze powinniśmy poczekać.